Koncepcja projektu LIFE Climate CAKE PL została opracowana w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), działającym w strukturze Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Specjaliści KOBiZE dostrzegli, jak ważne jest posiadanie dobrej jakości narzędzi analitycznych do oceny skutków polityki klimatycznej, co w przypadku Polski – tak mocno uzależnionej od węgla – ma wymiar szczególny. Spostrzeżenia te bazują w znacznym stopniu na doświadczeniach, które zostały wyniesione z projektu CAK (Centrum Analiz Klimatycznych) realizowanego wspólnie z Bankiem Światowym w latach 2012-2016. W projekcie tym powstał globalny model równowagi ogólnej (CGE), dzięki któremu możliwe było przeprowadzenie polskiej oceny skutków polityki klimatycznej UE. Narzędzia analityczne, które powstają w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL znacznie rozszerzą możliwości podobnych ocen, dostarczając decydentom i administracji publicznej niezbędnej w podejmowaniu decyzji wiedzy.

 

Wniosek o dofinansowanie projektu został wysoko oceniony zarówno przez Komisję Europejską w naborze LIFE 2016 , jak i instytucję współfinansującą, którą jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

27 lipca 2017 została zawarta umowa na dofinansowanie projektu LIFE Climate CAKE PL ze środków programu LIFE oraz NFOŚiGW. Podpisy złożono, w obecności Pawła Sałka, wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej.

 

Wartość projektu to 10,4 mln zł. Wsparcie KE wynosi ok. 6,16 mln zł, a współfinansowanie z NFOŚiGW 2,09 mln zł. Projekt będzie realizowany od września 2017 r. do listopada 2020 r.

 

 

Schemat warsztatu modelowego

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.