Szkolenie dotyczące modelowania sektora rolnictwa (model CAPRI)

W dniach 18-20 września 2018 r. eksperci ds. modelowania z LIFE Climate CAKE PL uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym modelu równowagi cząstkowej sektora rolnictwa CAPRI organizowanym przez Swedish University of Agricultural Sciences (SLU) w Uppsali.

 

W dniach 18-20 września 2018 r. na szwedzkim Uniwersytecie Nauk Rolniczych (Swedish University of Agricultural Sciences, SLU) w Uppsali odbyło się szkolenie z zastosowania modelu rolniczego CAPRI, w którym udział wzięli eksperci ds. modelowania sektora rolnictwa z projektu LIFE Climate CAKE PL – Marian Mraz, dr hab. Adam Wąs, dr Paweł Kobus oraz dr Vitaliy Krupin.

Model CAPRI jest modelem równowagi cząstkowej skupiającym uwagę na szczegółowo przedstawionym sektorze rolnictwa Unii Europejskiej (moduł podaży) z jednoczesnym uwzględnieniem możliwych zmian rynkowych w skali globalnej (moduł rynkowy). Model pozwala również na oszacowanie emisji gazów cieplarnianych z sektora rolnictwa.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez doświadczonych naukowców będących jednocześnie współtwórcami modelu: Torbjörn Jansson, Peter Witzke, Alexander Gocht, Maria Blanco, Franz Weiss oraz innych. Łącznie w szkoleniu wzięło udział 35 osób, w większości ekspertów w zakresie rozwoju rolnictwa z różnych instytucji Unii Europejskiej. Oprócz wykładów oraz zajęć praktycznych w trakcie trwania szkolenia odbywała się ciągła wymiana wiedzy pomiędzy uczestnikami.

Teoretyczna oraz praktyczna wiedza zdobyta w trakcie szkolenia będzie pomocna przy budowaniu modelu rolnictwa projektu LIFE Climate CAKE PL, w którym również jest implementowane podejście równowagi cząstkowej. Zastosowany w modelu CAPRI sposób uwzględnienia emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa w podziale na rodzaje działalności rolniczej oraz typy wytwarzanej produkcji pozwala na lepsze zrozumienie możliwości implementacji takiego rozwiązania w tworzonym modelu.

 

Powrót

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.