Webinarium: możliwości wykorzystania modelu sektora rolnictwa EPICA

W dniu 4 czerwca 2020 r. odbyło się webinarium, którego celem było zaprezentowanie możliwości wykorzystania modelu sektora rolnictwa EPICA do analizy skutków polityki klimatycznej w tym sektorze. Przedstawienie wyników analizy wykonanej przez ekspertów CAKE było okazją do dyskusji, podzielenia się sugestiami ze strony uczestników spotkania dotyczącymi tematów prac badawczych oraz obszarów, których kolejne analizy miałyby dotyczyć.

 

Na wstępie przedstawiono założenia i możliwości analityczne modelu sektora rolnictwa EPICA – tzn. zakres działania modelu, scenariusze analityczne, wyniki modelowania i kolejne planowane zadania (w tym rozbudowa modelu). Wykonany w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL model rolniczy EPICA (Evaluation of Policy Impacts – Climate and Agriculture) ma na celu badanie skali zmian w sektorze gospodarstw rolniczych wynikających z wdrożenia instrumentów polityki klimatycznej. Model obejmuje Polskę i analizuje 17 działalności roślinnych, 6 działalności zwierzęcych. Podkreślono, że jest to już czwarty model, który powstał w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL (po modelach CGE-dPlace, energetycznym MEESA i transportowym TR3E). W wyniku spodziewanego wydłużenia projektu, model EPICA będzie ciągle uzupełniany i udoskonalany, w wyniku czego będą powstawać nowe analizy.

 

Prezentując wyniki analizy pokazano możliwości modelu EPICA do: określenia skutków ograniczenia emisji GHG w sektorze rolnictwa (m.in. wpływu na wartość produkcji towarowej, dochody rolników, ceny produktów rolnych) czy pokazania efektów (wpływu na emisje) wprowadzenia niektórych instrumentów fiskalnych (np. wprowadzenie opłat za emisje) oraz zmian w podejściu do sposobu produkcji (np. większej intensyfikacji).

 

Po prezentacji odbyła się dyskusja, w której zaproponowano, aby w modelu ujęto również najnowszą strategię KE pt. Farm to fork strategy (tzw. strategii od pola do stołu), co mogłoby ułatwić administracji państwowej podejmowanie najbardziej optymalnych decyzji w tym aspekcie.

 

Na koniec spotkania poinformowano, że wkrótce na stronach projektu LIFE Climate CAKE PL ukaże się pierwsza analiza dotycząca sektora rolnictwa opracowana na bazie modelu EPICA, gdzie zacznie szerzej zostaną zaprezentowane wyniki i wnioski.

 

Prezentacja z webinarium dostępna jest poniżej:

  CAKE_Model_EPICA_CAKE_webinar_4_06_2020.pdf (1,8 MiB, 109 hits)

 

 

 

Powrót

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.