Konferencja EAERE2020

LIFE Climate CAKE PL był obecny na 25 międzynarodowej konferencji ekonomicznej EAERE2020, organizowanej on line podczas dwóch sesji tematycznych w dniach 25 i 26 czerwca 2020 r. Konferencja EAERE to światowa konferencja organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych (ang. European Association of Environmental and Resource Economists) . 

 

W dniu 25 czerwca 2020 r. Pan Jan Witajewski – Baltvilks, Ekspert CAKE uczestniczył w sesji pt. „Risk and Growth”, podczas której przeanalizowano zagrożenia środowiskowe i klimatyczne w ramach behawioralnych, finansowych i optymalnych perspektyw kształtowania polityki. Podczas tego spotkania ekspert CAKE przedstawił prezentację pt. „Test, Heterogeneity, Elasticity of Substitution and Green Growth”.

 

W dniu 26 czerwca 2020 r. Pan Jan Witajewski – Baltvilks uczestniczył w panelu podczas sesji pt. Policy Session (RFF-CMCC-EDF): Policies to support workers and communities in the transition to clean energy economies in the US and the EU”. Podczas tej sesji paneliści podjęli dyskusję na temat wpływu, jaki transformacja do gospodarek opartych o czystą energię będzie miała na źródła utrzymania i stabilność gospodarek lokalnych i regionalnych oraz w jaki sposób należy projektować skuteczne polityki wspierające pracowników i społeczności w tej transformacji.

 

Podczas spotkania Pani Elena Verdolini, z University of Brescia przedstawiła zarys dyskusji na temat konceptu sprawiedliwej transformacji, która pojawiła się w Porozumieniu Paryskim. Pan Felix Mailleux, z European Trade Union Confederation przedstawił pokrótce historię konceptu „just transition”, gdzie najważniejszym elementem jest mechanizm solidarnościowy, rozwój lokalnych gospodarek i rozwijanie nowych strategii rozwoju. Pani Hanna Brauers, z Grupy Research Group University of Technology Berlin przedstawiła prezentację pt. „ Lessons learned from phasing out coal in Germany”, a Pani Marion Dumas, Grantham Research Institute, LSE przedstawiła prezentacje pt. „ Building a Just transition Policy Database”.

 

 

Pan Jan Witajewski – Baltvilks, Ekspert CAKE wygłosił prezentację pt. „Cost of Transition from the Workers’ Perspective”.

 

W prezentacji przedstawił, że analiza kosztów transformacji z perspektywy pracowników została przygotowana w oparciu o model równowagi ogólnej d-PLACE, a założeniem było zredukowanie emisji w Europie o 80% do roku 2050. Pan Jan Witajewski przekazał informacje o strukturze zatrudnionych w górnictwie, w stosunku do wieku i wykształcenia. Podkreslił, że górnicy, którzy tracą pracę, będą zmuszeni do podjęcia nowej, która, co do zasady, będzie mniej płatna, a sama ich praca będzie mniej wydajna.

 

 

Poniżej przedstawiono główne wyniki przeprowadzonej  analizy:

 

  • Realizacja celu net-zero w Europie do 2050 roku oznacza wygaszenie sektora węglowego w Polsce.
  • Całkowita strata dla pracowników w Polsce związana z wygaszeniem górnictwa wyniesie 0,25% PKB w 2040 roku.
  • Standardowe oszacowania kosztów polityki klimatycznej nie uwzględniają zmian produktywności pracowników.

 

 

 

 

Powrót

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.